петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Русија уапсила пет украински официри

13325golema

Поврзани вести

Русија уапси пет украински официри поради воени злсторства, додека војната сеуште беснее на истокот на Украина.

Уапсените официри кое се од украинската 72-ра механизирана бригада, со стотина војници ја поминале границата додека бегале од проруските бунтовници, соопштува Би-Би-Си.

Непознато е ппо која основа Русија може кривично да ги гони официрите, кои ги негираат обвинувањата против нив.

Во меѓувреме, владините украински сили во источниот дел на земјата изгубиле 15 војници за еден ден.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести