вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Русија: Украинската опозиција треба да ги повлече своите ултиматуми

rusija-ukraina

Поврзани вести

Украинската опозиција треба да се откаже од заканите и ултиматумите што ги поставува и да спроведе дијалогот со власта, за да се извади земјата од длабоката криза, се вели во соопштението на руското МНР, пренесува „РИА Новости“.

„Русија е силно вознемирена од желбата на силите на опозицијата во Украина, уште повеќе да ја влошат ситуацијата во земјата. Еден од опозициските лидери јавно ги повика украинските граѓани да создадат единици што ќе патролираат низ улиците и да организираат протести пред обласните администрации. Сето тоа е директно спротивно на изјавите на опозицијата за обврските кон демократијата и европските вредности“, се истакнува во соопштението.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести