недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Русија воведува ембарго на увоз од западните земји

medvedev

Поврзани вести

Русија воведува целосно ембарго на увоз на овошје, зеленчук, месо, риба, млеко и млечни поизводи од САД, Европската Унија, Австралија, Канада и Норвешка, изјави денеска рускиот премиер Димитриј Медведев.

„Ова ембарго стапува на сила денеска и ќе трае една година“, рече Медведев и додаде дека влата е подготвена да ја ревидира одлуката во случај ако дојде до промена на ситуацијата.

Медведев, исто така, додаде дека се разгледува и забраната за прелети на европски и американски авио-компании преку рускиот воздужен простор кон азиско-пацифичкиот регион.

„Конечната одлука за забраната за прелети на европски и американски авиокомпании уште не е донесена, но засега е забранет прелет на украинските превозн ици преку руска територија“, додава Медведев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести