петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Русија воведува нови санкции против ЕУ

rusija

Поврзани вести

Рускиот министер за економија Алексеј Уљукаев најави денеска дека Русија ќе воведе нови санкции против земјите од ЕУ како одговор за продолжувањето на санкциите кон Москва за уште шест месеци, пренесува МИА.

Уљукаев истакна дека „москва веројатно ќе го прошири ембаргото на храна“.

Владите на земјите-членки на ЕУ еден ден претходно се согласија да ги продолжат економските санкции против Русија до 31 јануари следната година, а Москва вчера најави дека ќе одговори на таквата одлука на ЕУ.

Најчитани вести