вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

ВИДЕО: Воз полн со гас излетал од шините во Русија

Повеќе од 250 припадници на спасувачките служби се испратени на местото на несреќата да го гасат пожарот

pozar rusija

Поврзани вести

Товарен воз, кој превезувал 32 цистерни со кондензиран природен гас, излетал од шините кај рускиот град Киров, по што е предизвикан огромен пожар.

Според првичните информации нема жртви, соопштило руското Министерство за вонредни ситуации.

Несреќата се случила околу пет часот по локално време. Десетина цистерни се запалиле поради што се евакуирани повеќе од 400 лица кои живеат во околината, навело тамошното министерство.

„Според првичните информации нема жртви“, стои во соопштението на министерството.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести