четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Русија за надополнува листата за забрана за увоз

kravi

Последни вести

Од 21 октомври Русија ќе забрани увоз на говедски субпродукти од државите на Европската унија во Русија, пренесува „Интерфакс“ повикувајќи се на шефот на Федералната агенција за фитосанитарна и ветеринарна контрола, Сергеј Дакверт.

„Од 21 октомври ќе воведеме ограничување за увоз во државата на говедски субпродукти и друга продукција која не се најде во списокот од август“, изјави тој.

Тој забележа дека во последниве два месеца беа забележани 17 случаи на откривање штетни материи, антибиотици во говедските субпродукти кои доаѓаат од шест држави на ЕУ.

„Ние не добивме соодветни одговори на нашите прашања и објаснување поради откриените штетни материи во увезените продукти“, подвлече Данкверт.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести