Свет

Русија затвори три гранични премини со Украина

Русија затвори три гранични премини со Украина

Русија затвори три големи гранични премини заради тешкит вооружени судири на украинската страна.

Порптаролот на федералните безбедносни сили во Ростов  Василиј Малајев рекол дека трите премини источно од Доњецк привремено се затворени вчера заради судирите на другата страна, пренеле русите агенции.

Малајев за РИА Новости рекол дека службениците на царината се евакуирани од граничните премини додека граничната полиција останала на своите позиции.

Украина наведува дека ја повратила контролата над еден од граничните премини кои ги контролирале проруските бунтовници.