понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Русинот Родичев дефинитивно е потомок на Херкул

Многумина спортисти можат да се пофалат дека ги некои од највисоките врвови на светот, но рускиот кревач на тегови, Андреј Родичев направи подвиг кој ќе остане запишан во аналите на спортот.

Родичев направил потфат кој уште долго ќе остане запаметен

Родичев направил потфат кој уште долго ќе остане запаметен

Последни вести

Родичев се искачи на наjвисокиот врв во Европа, Елбрус (5.642 метри). Она што е спектакуларно во целиот негов потфат е што Русинот при искачувањето на грб носел тег со тежина од 75 килограми.

Тој се одлучил на ваков потег, со цел да ја разбуди свеста кај луѓето од неговиот град и федерацијата дека не издвојуваат доволно финансии за овој спорт.

Родичев просечно поминувал по 50 метри на час, а на одредени места длабочината на снегот изнесувала и 15 метри. Во Русија сега го гледаат како херој, а се очекува дека ќе биде снимен и документарец за овој несекојдневен потфат.

Најчитани вести