четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Русите елиминирани во 1/4 финалето на хокеарскиот турнир

15140793035304c354a10c8527841988_w640 (1)

Поврзани вести

Селекцијата на Русија, која беше најголем фаворит за освојување на златниот медал на хокеарскиот турнир  на Олимписките игри во Сочи, го заврши настапот уште во четвртфиналето.

Русите се поразени од Финска со 3:1 (1:2, 0:1, 0:0) Русите, предводени од големите ѕвезди Овечкин, Малкин Ковалчук и Радулов , играа слабо во текот на целиот турнир. Беа поразени од САД , едвај ја добија Словачка, а мораа да играат бараж за да се пласираат во четвртфиналето.

Во четвртфиналето први поведоа, но немаа сили да го задржат водството , ниту пак да им се спротистават на Скандинавците, кои одиграа одличен натпревар.  Финска во полуфинлаето ќе ги одмери силите со Шведска, која во првото четвртфинале со 5:0 ја торпедира Словенија.   Во преостантите две четвртфинални средби силите ќе ги одмерат Канада – Летонија и САД – Чешка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести