сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Русите ги засилија безбедносните мерки пред стартот на ЗОИ

olympic-sochi-685x320

Поврзани вести

На еде нмесец до почетокот на Зимските олимписки игри воСочи (7 -23 февруари), стапија на сила до сега невидени безбедносни мерки во историјата на олимпизмот.

За безбедноста на најголемиот спортски настан  воРусија по распадот на СССР во 1991 година ќе се грижат околу 37.000 припадници на специјалната војска. Освен од копно , набљдувањето ќе се врши  иод воздух со помош на  сателит , додека на готовс ќе биде ставена и  воена морска флота  на Русија. Руските војници на располагање ќе го имаат и против воздушниот ситем „Панцир С”-најнова генерација на ракети земја-воздух .

Помош при организацијата околу безбедноста на Игрите на организаторите им понуди и САД, а како специјални гости на отварањето се највени претседателите на Германја и Франција, ЈоакимГауки и Франсоа Оланд

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести