недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Русите го раскинале договорот за Црноморската флота

За одлуката гласале сите 134 членови на Горната Дума на рускиот парламент. Претходно, Државната Дума, долниот дом на парламентот, исто така одобрила раскинување на договорот за стационирање на руската флота на територија на Украина.

flota

Поврзани вести

Советот на Руската Федерација, едногласно го усвоил предлог законот за раскинување на руско – украинскиот договор за Црноморската флота на Крим.

За одлуката гласале сите 134 членови на Горната Дума на рускиот парламент. Претходно, Државната Дума, долниот дом на парламентот, исто така одобрила раскинување на договорот за стационирање на руската флота на територија на Украина.

Законот за да стапи на сила, мора да биде потпишан од рускиот претседателои од Украина., Владимир Путин.

Овој договор веќе не и’ е потреен на Москва, откако Крим по своја волја се одвои од Украина. Република Крим и градот Севастопољ, кој има специјален статус на Крим, на 18 март потпишаа договор за пристапување кон Руската федерација, по референдумот на кој повеќето од граѓаните гласаа за одвојување од Украина и припојување кон Русија.
Руското министерство тогаш соопшти дека Украина може да го повлече својот воен имот од Крим.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести