вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Русите ја блокираа украинската база на Крим,евакуирана заградата на владата во Доњецк

Украинското знаме денеска повторно се вее над зградата на регионалната влада во источниот град Доњецк од каде што вчера биле протерани проруските демонстранти.

znaminja

Поврзани вести

Премиерот на автономната република Крим, Сергеј Аксјонов изјави дека проруските сили ги контролираат сите стратешки приоди на полуостровот и дека ги блокирале сите украински воени бази кои се уште не се предале.

Украинското знаме денеска повторно се вее над зградата на регионалната влада во источниот град Доњецк од каде што вчера биле протерани проруските демонстранти.

„На луѓето им беше препорачано да ја напуштат зградата. Сите ја напуштија,“ изјавија претставниците на полицијата.

Зградата е напуштена бидејќи полицијата соопшти дека во неа е поставена бомба.Во полицискиот извештај се вели дека евакуацијата на зградата започнала по извештајот дека се поставени мини.

Учесниците на проруските протести во текот на изминатите денови заземале неколку згради на државната управа ширум Украина, посебно во источниот регион од каде што потекнува отповиканиот претседател Виктор Јанукович кој избега од земјата по масовните протести во Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести