петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Русите заземаа уште две ракетни бази на Крим

Руските сили презеле делумна контрола на две бази на Крим и ја блокирале зградата во која се наоѓаат ракетите, изјавиле украинските официјални лица за Франс прес.

ukaraina

Поврзани вести

Руските официјални лица постјано демантираат дека на Крим се наоѓаат руски војници, а на интернет можат да  се видат видео-снимки од војници кои не се обележани. На една снимка, еден од војниците признал дека е од Русија. Руските медиуми, за наводното пристигнување на руските војници на Крим, не известуваат.

Германското министерство за надворешни работи ги повика нивните граѓани да не патуваат на Крим, ниту во источните делови на Украина и да избегнуваат собир на луѓе и демонстрации, се наведува во соопштението на тоа министерство.

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека во консултациите со САД и Украина, се сложил дека Русија мора да ги сноси последиците доколку не се повлече.

Руските сили презеле делумна контрола на две бази на Крим и ја блокирале зградата во која се наоѓаат ракетите, изјавиле украинските официјални лица за Франс прес.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести