сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Руска Дума ги амнестираше активистите на „Гринпис“ и Пуси рајот

Долниот дом на рускиот парламент го одобриле актот за амнестија, што значи дека затворени членки на групата Пуси рајот најверојатно ќе бидат ослободени пред Нова година и обвинувањата против уапсените активисти на Гринпис ќе бидат повлечени, јавува РТ.

pusirajot

Поврзани вести

Руската Дума во второто читање усвои низа амандмани, меѓу кои и оној со кој се овозможува амнестија не само на лицата кои се осудени за хулиганство, туку и за оние кои се обвинети за ова дело.

Со тоа е овозможена амнестија на активистите од „Гринпис“, кои беа уапсени кон крајот на септември при обид да протестираат на нафтена платформа во северниот дел на Баренцово Море.

Врз основа на овие амандмани би можеле да бидат ослободени и некои од осомничените за немирите од 6 мај 2012 година во Москва, но не и организаторите на немирите, како лидерот на Левиот фронт, Сергеј Удаљцов, кој е во притвор од февруари годинава.

Законот за амнестија се однесува пред се на малолетнуте лца, постарите лица, самохраните родители и родители на малолетни деца.

Законот се носи во чест на 20-годишнината од рускиот Устав.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести