среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Руската Државна дума ја ратификуваше спогодбата за пристап на Крим кон Русија

krimrusija

Поврзани вести

Руската Државна дума денеска ја ратификуваше спогодбата за пристапување на Крим кон Русија и за формирање на нови субјекти во составот на Руската Федерација, пренесе „Интерфакс“.

За ратификација на документот гласаа 443 пратеници, а само еден гласаше против.

Договорот меѓу Крим и Русија беше потпишан во Москва на 18 март, а на 16 март жителите на Крим преку референдум одлучија да се присоеднинат кон Руската Федерација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести