петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Руската Дума повикува на истрага за воени злосторства во Украина

ru-d

Последни вести

Руската Дума ја повика меѓународната заедница да ги истражи воените злосторства кои се случија во Источна Украина.

Долниот дом на рускиот Парламент, едногласно ја изгласа резулуцијата која ги повикува меѓународните организации вклучувајќи ги и UN, OSCE и Судот на Европа да ги истражат масовните гробници во близина на Доњецк.

Проруските сепаратисти минатиот месец соопштија дека се пронајдени две масовни гробници во кои имало околу 400 тела, жртви на воени операции кои ги извршиле украинските војници по наредба на Киев.

Украинските власти ги отфрлуваат обвинувањето нагласувајќи дека никогаш не го контролирале тоа подрачје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести