петок, 24 март 2017  |  Вести денес: 51

Руски авион исчезна со 10 лица додека гаснел пожар

Контролата загубила контакт со рускиот авион IL-76 кој учествувал во гаснење пожар во близина на градот Иркутск додека бил на височина од 3.000 метри, пренесува Раша Тудеј.

ruski-avioni

Поврзани вести

Контролата загубила контакт со рускиот авион IL-76 кој учествувал во гаснење пожар во близина на градот Иркутск додека бил на височина од 3.000 метри, пренесува Раша Тудеј.

Безбедносните служби планираат да испратат 100 падобранци што ќе трагаат по исчезнатиот авион и 10-те лица што биле во него.

Екипажот во авионот има долгогодишно искуство во противпожарната служба, доставување хуманитарна помош и спасувачки операции, велат извори од истрагата за ТАСС.

Во спасувачката операција се вклучени 8 авиони.

Најчитани вести