петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Руски авиони над Средоземјето

Su33_2

Поврзани вести

Руската морнарица соопштила денеска дека нејзини морнарички авиони почнале вежба над Средоземното море.

Портпаролот на морнарицата, Вадим Серга вели за новинската агенција Интерфакс, дека авионите полетале од носачот на авионот „Адмирал Кузњецов“, кој минатата неддела се закотви на Кипар и дека маневрите вклучуваат тактика за борба против мети во воздух и други борбени техники.

Во вежбите учествуваат млазни авиони „Сухој СУ-33„ и противподморничките офанзивни хеликоптери Камов Ка-27.

Според портпаролот, вежбата ќе биде продолжена ако временските услови се погодни за тоа. Серга во соопштението на ја споменал кризата меѓу Русија и Украина околу полустровот Крим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести