сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 46

Руски бомбардер се урна во Приморскиот крај

руски бомбардер

Последни вести

Руски бомбардер Су-25 се урна во Приморскиот крај, кој се наоѓа на брегот на Јапонското Море, во јужниот дел на рускиот Далачен Исток.

Пилотот успеал да се катапултира и не настрадал, јави ТАСС, повикувајќи се на официјални извори.

Авионот се урна покрај аеродромот Черниговка. Според првичните имнформации можна причина е откажување на работата на моторите.

Министерството за одбрана прецизираше дека авионот, кој имал пробен лет, претрпел хаварија при обидот за слетување.

Според Министерството нема жртви и ранети, ниту на небо, ниту на земја при пад на авионот.

Локалните власти прецизираа дека авионот паднал на територија на населено место во Черниговскиот регион, но не врз станбени згради, туку во градина со зеленчук, при што уништил два стопански објекти, кои се запалиле.

Најчитани вести