петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Руски хакери објавиле снимки од безбедносни камери во САД и Европа

20112014190048_comp3_807208c

Последни вести

Руски хакери упаднале во компјутерските мрежи на САД и на повеќе земји-членки на Европската унија, како и на други држави при што се здобиле со пристап до десетици илјади камери за внатрешно набљудување во приватни домови и објекти.

Снимките се објавени на руска интернет-страница, која била активирана пред еден месец.

Хакерите успеале да ги добијат снимките поради дефекти во заштитните сиситеми или поради немање на лозинки.

Во САД се „пробиени“ над 4.500 камери, во Франција 2.059 и во Велика Британија 500. Хакирани се камерите во десетици држави во светот – од Пакистан преку Кенија до Никарагва. Хакерите „емитувале во живо“ од детска соба в Бирминген, од фитнес центар во Манчестер и од кафеана во Статфорд.

Телевизијата „Скај њуз“ објави дека стапила во контакт со хакерите, кои тврделе дека нивната цел била да ги покажат недостатоците на комјутерските системи за приватни потреби.

Британските власти побараа од Москва да ја затвори хакерската интернет-страница, која е администрирана од Руси, но е регистрирана на офшор зона во Австралија.

Најчитани вести