среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Руски конвој со хуманитарна се упати кон Доњецк и Луганс

ruski konvoj

Последни вести

Руски, дванаесети, конвој со хуманитарна помош ја мина границата меѓу Русија и Украина и појде кон исток, кон Доњецк и Луганс, соопшти ТАСС, пренесе МИА.

Процедурата на царината е завршена, и околу 80 камиони појдоа кон Доњецк и уште 80 кон Луганск, соопшти прес-службата на руското Министерство за одбрана.

Во конвојот се наоѓа 750 тона хуманитарна помош за Доњецк и исто толку за Луганс, а составена од животни намирници, лекови и градежен материјал.

Најчитани вести