петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Руски конвој тргна кон истокот на Украина

51272759-520x345

Поврзани вести

Руски конвој од 280 камиони со хуманитарна помош утрово тргна за Украина, пренесуваат руските медиуми.

„Се е договорено до Украина“, изјави Димитриј Песков, портпарол на рускиот претседател.

Руските медиуми наведуваат дека хуманитарниот конвој тргнал од градот Алабино, во близина на Москва и треба на украинската граница да пристигне за два до три дена.

Владимир Путин, вчера по телефонскиот разговор со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо изјави дека Русија, заедно до претставниците на Меѓународниот комитет на Црвениот крст ќе и пратат на Украина хуманитарна помош.

САД предупредија дека руската интервенција во Украина без согласност на Киев била неприфатлива и претставува кршење на меѓународните права.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести