Свет

Руски патнички авион се урна во Синај

Руски патнички авион се урна во Синај

Руски патнички авион утрово се урнал во централниот дел на Синај.

Формиран е кризен одбор кој треба да ги утври причините за несреќата.

Шефот на Управата за воздухопловни несреќи во Египет, Ајман ал Мукадам претходно соопшти дека авионот исчезнал од радарите и оти нема контакт со контролата на летање.

– На руската авиокомпанија им кажавме дека изгубивме контакт со авионот, но тој сигурно контактирал со турската контрола на летот и оти сега поминува низ турскиот воздушен простор, истакна Мукадам.

Руските воздухопловни власти соопштија дека во авионот има 224 патници и членови на екипажот, а радарскиот контакт е изгубен во воздушниот простор на Кипар.

Авион е Ербас А-321 на руската воздухопловна компанија „Когалимавија“.