вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Руски туристи не можат да си замина од грчките острови

kos

Поврзани вести

Им се загорчи одморот на илјадници руски туристи низ грчките острови. Имено туроператорот со кој заминале на одмор во меѓувреме банкротирал, и сега нема кој да ги врати. Најголем дел од турстите се на грчките острови Кос, Крит, Крф и на Родос.

Според пишувањата на грчките медиуми хотелиерите се жалат дека нема кој да ги покрие трошоците на овие туристи.

Пропаднатиот руски туроператор е под надлежност на компанијата „Идеал тур“ кој ги купила авионските карти. Но, „Идеал тур“ должи од 35 до 70 милиони евра на „Оренер“, фирма-ќерка на државната авиокомпанија „Аерофлот“.

Бројката на руски туристи со која пекулира во медиумите е 11 илјади.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести