четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Руски воен брод пратил предупредувачки истрели кон турски во Егејот

rusija

Последни вести

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон еден турски рибарски брод во Егејското море, во обид да се избегне судар меѓу двата брода, потврди денеска официјална Москва.

Во соопштението на руското Министерство за одбрана се вели дека турскиот брод се приближил на само 600 метри до рускиот брод, пред да бидат испукани предупредувачки истрели по што рибарскиот брод почнал забрзано да се одалечува.

Воениот претставник на Турција во Москва, бил повикан во руското Министерзтво за надворешни работи, за да му се изрази протест поради инцидентот.

Односоте меѓу Русија и Турција продолжуваат да бидат тензични, по соборувањето на рускиот „Сухој-24“ од турски воен авион, во пограничната зона на сириско-турската граница.

Москва тврди дека авионот бил соборен над сириската територија и бараат извинување од Анкара, додека турската страна одбива да го стори тоа, затоа што инсистира дека рускиот авион бил 17 секунди над турската територија.

Најчитани вести