среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Руски војници „по грешка“ влегле во Украина

531d84d1-6074-4d00-be90-174b57e60dd4-UkrajinaRusijaKrim2-preview

Последни вести

Руските војници кои беа заробени од украинските погранични сили, а потоа веднаш прикажани на домашните медиуми, навлегле во територијата на Украина „по грешка“ јавуваат медиумите во Москва, повикувајќи се на извори во руското Министерство за одбрана.

Според овој извор, војниците биле само во рутинска патрола, покрај руско-украинската граница и „инцидентно“ навлегле во Украина во „необележен сектор“ на граничната линија.

Неидентификуваниот извор на руската агенција вели дека сите Украинци кои сакаа да се вратат дома, беа вратени назад и никој од нив не беше користен за пропагандни потреби.

Властите во Киев претходно соопштија дека заробиле десетмина руски падобранци, давајќи прецизни детали за тоа од каде се и на кој род од војската и припаѓаат.

Заробените Руси беа прикажани на украинските телевизиски станици, а некои од нив беа натерани да дадат изјави дека „оваа војна не е нивна“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести