четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Рускиот Бин Ладен најави напади за Олимпијадата во Сочи

Исламистичкиот водач Доку Умаров, познат и како рускиот Бин Ладен се закани дека ќе го спречи одржувањето на Олимписките игри во Сочи.

terorist

Поврзани вести

На само шест недели пред започнувањето на зимската олимпијада најпознатиот руски терорист се закани со напади во Сочи.

Самопрогласениот емир на Кавказ, Доку Умаров, стои зад самоубиствени бомбашки напади во московското метро во пролетта 2010 година, кога загинаа најмалку 40 лица, а беа повредени над 100. Тој е виновен и за нападите на московскиот аеродром „Домодедово”, кога настрадале најмалку 37, а ранети околу 180 лица.

Во февруари 2012 изјави пред медиумите дека своите приврзаници  треба да ги прекинат нападите на цивилните цели во Русија и да се концентрираат само на воените и безбедносните цели. Но тој повторно се огласи и најави дека со сите сили ќе ги оневозможи Олимписките игри на брегот на Црно Море, кои се одржуваат во близина на планините на Кавказ.

Американскиот Стејт департмент во 2010 година го стави „емирот од Кавказ“ на листата на глобални терористи, поради можните напади во земјите сојузнички на САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести