петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Рускиот стана официјален јазик во Севастопол

Ukraine

Поврзани вести

Властите на градот Севастопол, каде повеќе од 70 отсто од населението се Руси, го прогласи рускиот за официјален јазик за употреба во официјална комуникација.

Одлуката ја потпиша вршителот на должност претседател на градската управа на Севастопол, Дмитриј Белик.

Во објаснувањето се наведува дека градската управа на Севастопол, во рамки на меѓународните закони и земајќи во предвид дека рускиот е мајчин јазик за голем број граѓани од тој град, одлучила рускиот јазик да го користи за официјална комуникација.

Досега властите официјалните документи морале да ги пишуваат на украински јазик.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести