сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Руските бомбардери уништија подземни скривници на ИД (ВИДЕО)

Бомбардерите „Su-25“ и „Su-34“ нападнале и осум упоришта на екстремистите во провинцијата Хомс.

Руските бомбардери уништија подземни скривници на џихадистите

Руските бомбардери уништија подземни скривници на џихадистите

Поврзани вести

Руската авијација синоќа извела 22 борбени летови и бомбардирала 27 објекти на терористите во Сирија, вклучително и нивни скривници, изјавил претставникот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор, Игор Конашенков.

Тој воедно посочил дека бомбардерите „Su-25“ и „Su-34“  нападнале осум упоришта на екстремистите во провинцијата Хомс.

Конашенко кажал дека со авиобомби за пробивање на бетонот се погодени подземни скривници на екстремистите во населбите Арафит и салма, како и декаа неколку авиони „Su-25“ уништиле една база на Исламската држава сокриена во шума.

Конашенко додал дека запдните колеги не одговараат ни на барањата на Русија за контакти со умерената сириска опозиција, поради што се наметнува заклучокот дека таа е „фантомска“, која наводно има поддршка од Западот.

Најчитани вести