среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 30

Руските служби во 2016 спречиле повеќе од 40 терористички напади

Руските тајни служби и безбедносни органи во 2016 година спречиле над 40 обиди за терористички напади во земјата, изјави денеска Игор Куљагин, заменик раководител на Националниот антитерористички комитет (НАК), јави ТАСС.

напади

Поврзани вести

Според соопштението, биле пресретнати терористички акции во Москва, Санкт Петерсбург, сибирскиот град Краснојарск, и во кавкаската република Ингушетија.

На 2 мај лани, на пример, тие откриле терористи од Исламска држава, кои организирале напад во руската престолнина за време на Светското првенство во хокеј.

Тие чудовишни злосторства можеа да земат илјадници жртви, истакна Куљагин.

„Се помалку луѓе од Русија заминуваат во редовите на ИД“, дополни Андреј Пржездомски, советник на претседателот на НАК.

Најчитани вести