Свет

Руските трупи ја заземаа базата Белбек , пукаа на украинските војници. САД најавуваат санкции

Руските трупи ја заземаа базата Белбек , пукаа на украинските војници. САД најавуваат санкции

Руските трупи се повлекоа од границата со Крим по воената вежба. САД најавуваат подготовка на низа санкции против Русија кои неделава можеби ќе бидат утврдени.

Виктор Јанукович повторно ја замоли Русија да изврши воена инвазија на Украина. Повеќе од 5500 припадници на украинската војска преминаа на проруска страна. Руските трупи ја заземаа базата Белбек , пукаа на украинските војници.

Путин вели дека Русија има право да интервенира во секој момент.

Европската унија ќе и помогне на Украина да и исплати на Русија две милијарди долари колку што долгува на рускиот гасен гигант Гаспром.