недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Руските трупи ја заземаа базата Белбек , пукаа на украинските војници. САД најавуваат санкции

Руските трупи ја заземаа базата Белбек, пукаа на украинските војници.

voena baza

Поврзани вести

Руските трупи се повлекоа од границата со Крим по воената вежба. САД најавуваат подготовка на низа санкции против Русија кои неделава можеби ќе бидат утврдени.

Виктор Јанукович повторно ја замоли Русија да изврши воена инвазија на Украина. Повеќе од 5500 припадници на украинската војска преминаа на проруска страна. Руските трупи ја заземаа базата Белбек , пукаа на украинските војници.

Путин вели дека Русија има право да интервенира во секој момент.

Европската унија ќе и помогне на Украина да и исплати на Русија две милијарди долари колку што долгува на рускиот гасен гигант Гаспром.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести