четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Руските војници се повлекуваат по воената вежба

332359_dmitrij-peskov-printskrin_ff

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин нареди руските војници да се повлечат во своите бази по воените вежби во Ростовската област во блзиина на границата со Украина, соопшти портпаролот на Кремљ.

Повлекувањето на војниците доаѓа пред очекуваниот состанок на Путин и украинскиот претседател Петро Порошенко во Милано следната недела.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу го известил Путин за завршување на летниот период на обука на стрелиштата во јужната воена област. По извештајот Путин наредил да започне повраток на војниците во нивните стални бази. На стрелиштето во Ростовскиот регион во текот на летото се обучувале вкупно 17.600 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести