вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Руско-ирански преговори за нафтата ги загрижуваат САД

Москва и Техеран се далеку од склучување на договор, но во САД веќе изразија загриженост.

bela kuka

Поврзани вести

Извештајот за преговорите за мултимилионски договор за продажба на иранската нафта на Русија, ги загрижува САД.

Администрацијата на претседателот Барак Обама ги разгледува можностите од последиците на санкциите , кои би настанале ако руско-иранскиот договор биде постигнат. Истите би биле наметнати на Иран поради загрозување на договорот за иранско нуклеарно оружје.

Рускиот економски весник „Комерсант“ извести дека Русија планира купување на 500 илјади барели иранска нафта дневно, со што би се надминала извозната граница поставена со договорот за иранскиот нуклеарен потенцијал кој таа земја го постигнала со светските сили при крајот на минатата година.

Москва и Техеран се далеку од склучување на договор, но во САД веќе изразија загриженост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести