Свет

Руслана: Ќе се самозапалам ако не се исполнат барањата на Украинците

Руслана: Ќе се самозапалам ако не се исполнат барањата на Украинците

Украинската пејачка и поранешна амбасадорка и пратеничка, 40-годишната Руслана Лужичко, која во светот е позната како победничка на Евросонг 2004 година, во говор пред демонстрантите на Плоштадот на независноста во Киев, порача дека ќе се самозапали ако Владата и претседателот на Украина не ги исполнат барањата на Украинците , кои протестираа во корист на евроинтеграциите, јавува „Anadolu Agencuy“.

Пејачката Руслана протестира од првиот ден на демонстрациите против одбивањето на Украина да потпише договор за понатамошната нејзина евроинтеграција.

„Ова не е шоу, ова е животот. И она што денес го правиме на плоштадот е бескрајно важно за нашиот живот. Мирно ви кажувам, доколку нема промени, ќе се запалам на овој плоштад. Ја донесов таа одлука“, изјавила Руслана.