среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД: Белград да застане до ЕУ за кризата во Украина

Бајден нагласува дека Србија се стреми да ги добие правата и привилегиите што ги носи пристапувањето кон ЕУ, и потсетува дека Белград ќе го преземе претседавањето со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во 2015 година.

bajden

Поврзани вести

Aмериканскиот потпретседател Џо Бајден му испратил писмо на српскиот премиер Александар Вучиќ, пред денешната  посета на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во Белград.

„Сметаме на вас Србија, да бидете на страната на европските партнери поддржувајќи меѓународните принципи“, било наведено ви писмото.

Бајден нагласува дека Србија се стреми да ги добие правата и привилегиите што ги носи пристапувањето кон ЕУ, и потсетува дека Белград ќе го преземе претседавањето со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во 2015 година.

Русија го  поддржа Белград на многу деликатни меѓународни проблеми, вклучувајќи независноста на поранешната српска покраина Косово, која Москва не ја признава.

Исто така, таа има големи економски интереси во Србија, како на пример, „Газпром нафта” држи 51% од српската нафтена компании.

Во јануари 2013 година Москва му  додели на Белград заем од 800 милиони долари, наменети за реконструкција на железничката инфраструктурата, па во април истата година и даде  друг заем од 500 милиони долари, за да го пречека тешкиот буџетски дефицит.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести