четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

САД бомбардираа цели на „Исламска држава“ во Ирак

avioni

Поврзани вести

Воените ловци во САД извеле пет воздушни напади врз цели на групата „Исламска држава“ во северен Ирак.

Во нападите во близина на вештачката акомулација кај Мосул биле уништени два воени џипа Хамви, тенк, четири вооружени превозни средства и градежна машина.

Ловците погодиле и контролен пункт на „Исламска држава“.

Со овие последни напади, од почетокот на ограничената воена кампања на САД, на 8 август, американските воено-воздухопловни сили во Ирак веќе изведоа 106 напади, што се насочена кон помошта на ирачките власти и курдските сили во нивната борба против групата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести