понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

САД бомбардираше цели на ИД кај Багдад

download

Последни вести

Бомбардирани цели на Исламската Држава во близина на Багдад, соопшти амеркански воен претставник, што е прв пат да бидат нападнати милитантите кај главниот град на Ирак. Американската Централна команда соопшти дека вчера и завчера се изведени два воздушни напада како поддршка на ирачките сили во близина на Синџар и југозападно од Багдад.

Нападите се дел од пошироката мисија наредена од претседателот Барак Обама, кој најави офанзива против Исламската држава.

Според Командата, во нападите се уништени 6 возила на милитантите и една нивна позиција од која ги напаѓале ирачките сили.

16 септември 2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести