вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 11

САД: Гаранции за заемот на Украина

kongres sad

Поврзани вести

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес одобри закон со кој што се даваат гаранации за заемот на новата украинска влада.

Законот, како што пренесува „Ројтерс“, е донесен со 385 гласови „за“ и 23 „против“.

Американскиот сенат ќе го разгледа законот со кој се дава гаранција за заемот на Украина во износ од една милијарда евра.

Доколку законот помине во Сенатот, ќе биде испратен на потпис кај претседателот Барак Обама со што ќе стане правосилен.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести