сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

САД ги критикуваа новите израелски населби во Источен Ерусалим

izrael

Последни вести

САД остро го критикуваа новите планови на Израел за изградба на еврејски населби во источниот дел на Ерусалим.

– Ваквиот чекор ќе ги оддалечи од Израел дури и нивните најблиски сојузници, предупреди портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. Проектот за изградба на 2.500 станови ќе доведе само до осуда на Израел од страна на меѓународната заедница и ќе ја стави под прашање израелската посветеност кон мировните преговори со Палестинците, истакна Ернест.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести