Свет

САД ги критикуваа новите израелски населби во Источен Ерусалим

САД ги критикуваа новите израелски населби во Источен Ерусалим

САД остро го критикуваа новите планови на Израел за изградба на еврејски населби во источниот дел на Ерусалим.

– Ваквиот чекор ќе ги оддалечи од Израел дури и нивните најблиски сојузници, предупреди портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. Проектот за изградба на 2.500 станови ќе доведе само до осуда на Израел од страна на меѓународната заедница и ќе ја стави под прашање израелската посветеност кон мировните преговори со Палестинците, истакна Ернест.