петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД ги оцени изборите на Косово како фер и демократски

Американската амбасада ги оцени вчерашните избори на Косово за фер и демократски. Амабасадата неведува дека во најголем дел изборите биле кредибилни и во склад на меѓународните стандарди.

Kosovo-elections-2013

Поврзани вести

Американската амбасада ги оцени вчерашните избори на Косово за фер и демократски. Амабасадата неведува дека во најголем дел изборите биле кредибилни и во склад на меѓународните стандарди.

САД се надеваат на добра соработка со новоизбраните власти по клучните прашања за Косово по патот на евроатлантските интеграции.

„Ги надгледуваме изборите и остануваме цврсто уверени дека Централната изборна комисија, косовската полиција и државното тужителство ќе го продолжат своето позитивно партнерство и дека сите инциденти ќе бидат внимателно истражени и решени во склад со косовските закони“, се вели во соопштението од амбасадата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести