четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

САД ги осуди руските воени дејства во Украина

belata-kuka

Последни вести

Претставничкиот дом на САД со мнозинство гласови ги осуди руските воени дејства во Украина. Гласање беше претежно од симболично, отколку од суштинско значење, додека Конгресот продолжува да е поделен во врска со реакцијата на кризата во Крим, пренесоа локалните медиуми.

Гласуваната резолуција доби поддршка и од двете партии во пресрет на посетата на украинскиот премиер Арсениј Јаценјук во Вашингтон, каде што се очекува да се состане со водачите во Сенатот и Претставничкиот дом, потоа да оствари разговор и со претседателот Барак Обама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести