петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

САД ги зајакнаа санкциите кон Северна Кореја

soni

Последни вести

САД ги зајакнаа санкциите кон Северна Кореја во врска со хакерскиот напад врз филмското студио „Сони пикчрс“, објави МИА.

Претседателот Барак Обама го потпиша денеска указот, со кој се одобруваат санкциите. САД веќе наложиле санкции на Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма.

Тоа, меѓутоа, се првите санкции поради наводни кибер напади на Пјонгјанг.

Санкциите ќе засегнат три севернокорејски организации, вклучително разузнавањето на земјата и фирми за трговија со оружје.

Објект на санкциите на САД ќе станат и десетина физички лица, кои работат за тие организации или за владата на Северна Кореја.

Најчитани вести