вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 47

САД го прислушувале и израелскиот премиер

Весникот истакнува дека во документите се наведува дека освен од Израел биле прислушувани и државници од Франција и Германија.

prislusuvanje

Поврзани вести

Во изминатите неколку години американските и британските разузнавачки служби прислушувале повеќе од 1.000 официјални лица, вклучувајќи ја канцеларијата на израелскиот премиер, шефови на хуманитарни организации и странски енергетски компании, покажуваат податоците кои ги доставил поранешниот разузнавач во американската Агенција за национална безбедност, Едвард Сноуден.

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ пишува дека одредени имиња на политички и дипломатски лидери претходно биле споменувани како цел на прислушување, но дека во новите тајни документи подетално се опишани шпионски операции во повеќе од 60 земји.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести