вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

САД и Австралија ги евакуираат амбасадите во Багдад

И покрај уверувањата на ирачките власти дека планираат контра-офанзива за пресметка со терористите, сепак западните земји го повлекуваат персоналот од амбасадите. САД има намера својот персонал да го префрли во Јордан.

ambasadi

Последни вести

Амбасадите на неколку држави во Багдад, меѓу кои и на САД и Австралија, се евакуирани денеска заради напредувањето на екстремистите од организацијата „Исламска држава на Ирак и Левент“.

И покрај уверувањата на ирачките власти дека планираат контра-офанзива за пресметка со терористите, сепак западните земји го повлекуваат персоналот од амбасадите. САД има намера својот персонал да го префрли во Јордан.

Екстремистите денеска го зазедоа и северниот град Тал Афар, што претставува последен удар за шиитската Влада во Багдад. Притоа, биле ликвидирани заробените припадници на ирачките безбедносни сили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести