сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 19

САД и ЕУ подготвуваат помош за Украина

eu i ukraina

Поврзани вести

Гаранции, инвестиции, стабилизирање на валутата, Европската унија и САД планираат краткорочна финансиска помош за Украина, пренесе германското списание „Дер Шпигел“.

„Сумата што ќе биде доделена, нема да биде мала“, истакна високата претставничка за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон, додавајќи дека оваа помош нема да биде обврзана со долгорочен договор со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), за разлика од досегашните практики на ЕУ.

Според Ештон, која во следните 48 часа, повторно ќе го посети Киев, целта на пакетот е да и помогне на Украина во една преодна фаза, во која привремената Влада ќе наметне политички и економски реформи и ќе се обиде да го отвори патот за претседателските избори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести