петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

САД и ЕУ се подготвени да одвојат по една милијарда долари за Украина

ukraina-saka-voeu

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Германија, Франк Валтер Штајнмаер изјави дека САД се подготвени да одвојат околу една милијарда долари финансиска помош за Украина, пренесе „Интерфакс“.

„Јас бев задоволен кога слушнав дека САД се подготвени да помогнат со околу една милијарда долари и Европската унија веројатно ќе го направи истото , можеби за слична сума пари“, рекол Штајнмаер во Вашингтон по средбата со државниот секретар на САД, Џон Кери.

Германскиот дипломат, исто така, изрази надеж дека ММФ ќе биде подготвен да обезбеди средства од фондот за вонредни ситуации.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести