среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД и ЕУ со нови санкции кон Русија

Цел на новите мерки се „поединци или компании кои активно пружаат финансиска поддршка или материјали на Русите што носат одлуки и се одговорни за анексијата на Крим или детсабилизирањето на Источна Укриана, се наведува во соопштението.

sad

Последни вести

Лидерите на ЕУ постигнаа договор за заострување на санкциите кон Москва поради кризата во Украина, вклучително и со казнување на оние руски компании кои се поврзани со активности за дестабилизирање на Киев.
Цел на новите мерки се „поединци или компании кои активно пружаат финансиска поддршка или материјали на Русите што носат одлуки и се одговорни за анексијата на Крим или детсабилизирањето на Источна Укриана, се наведува во соопштението.
На самитот на лидерите на 28-те земји-членки на ЕУ договорено е и суспендирање на новите инвестиции во Русија на Европската развојна банка и Европската Банка за обнова и развој (ЕБРД).
Санкциите на ЕУ кон Русија се зајакнуваат само неколку часа откако САД објавија дека го зголемуваат мерките и го прошируваат списокот на функционери и водечки руски компании и банки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести