четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

САД и НАТО загрижени за Украина

Загриженост поради последните случувања во Украина

Ukraine Protests

Поврзани вести

САД и НАТО денеска изразиле сериозна загриженост поради судирот на полицијата и демонстрантите во Киев и повикале на воздржување од насилства и итно продолжување на дијалогот.

„Изненадени сме од насилството во центарот на Киев. Го повикуваме претседателот Виктор Јанукович итно да ја смири ситуацијата и да им стави крај на судирите“, соопштила Лора Лукас Магнусон, портпаролка на американскиот Совет за национална безбедност.

Прекумерната употреба на сила од било која страна нема да ја реши кризата, сметаат оттаму.

Во исто време, генералниот секреат на Алијансата, Андерс Фог Расмусен, изјавил дека е „сериозно загрижен“ и ги повика „сите страни да се воздржат од насилства и итно да го продолжат дијалогот, вклучувајќи го и парламентарниот процес“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести