петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

САД и понудија на Украина нова помош од 50 милиони долари

sad-ukraina-zname-610x400

Поврзани вести

Украина доби нова понуда за помош од САД вредна 50 милиони долари за економските и политички реформи, соопшти Белата куќа.

Помошта ќе ја финансираат експертски екипи од државните агенции на САД, кои ќе и помагаат на Украина да ја намали зависноста од доставките на руските енеретски компании.  Други технички советници ќе помагаат во борбата против корупцијата.

САД исто така понудиле осум милиони долари воена помош, која вклучува опрема за деминирање, радиостаници и превозни средства, се наведува во соопштението на Белата куќа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести