четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

САД и препорача на Сирија да ги одложи претседателските избори

САД сметаат дека Сирија треба да ги одложат претседателските избори, кои се закажани за третти јуни оваа година, со образложение дека не се соодветни на повикот на Женева за состав на преодна влада, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

87037-118800

Поврзани вести

САД сметаат дека Сирија треба да ги одложат претседателските избори, кои се закажани за третти јуни оваа година, со образложение дека не се соодветни на повикот на Женева за состав на преодна влада, изјави портпаролот на Белата куќа, Џеј Карни.

“Почетокот на третиот круг од преговорите во Женева зависи од согласноста на режимот на Башар ал Асад да разгледа други прашања, како составот на преодна влада што се посочува во Женевското коминике. Во првите два месеца од преговорите режимот не сакаше да го направи тоа, а тоа прашање треба да е прво на дневниот ред”, додаде Карни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести